Avalanche Volleyball Club 2022-2023

Season #7​

AVC U14 Blue - North

#1 Abigail Alexander - Gaylord

#2 Madylin Smith - Petoskey

#42 Elle Wilson - Boyne City

#4 Brooklynn Bannister - Boyne City

#5 Emma Eads - Boyne City

#6 Avery Sears - St. Francis

#7 Ariel Xiong - Boyne City

#44 Addy Burns - Boyne City

#8 Carlee Mead - Gaylord

#11 Sloane Hayes - St. Michael


Practice Player:

#54 Alyssa Wangler - Gaylord


Coach Kyle

AVC U15 - South

#53 Bailey Saxton - Petoskey

#57 Jayden Beebe - Petoskey

#38 Emma Mitas - Petoskey

#58 Ella Giallombardo - Petoskey

#45 Cora Howard - Petoskey

#46 Courtney Howard - Petoskey

#23 Lily Snyder - East Jordan

#34 Sydney Guerriero - East Jordan

#40 Alexandria Hauge - Boyne City


Practice Player:

#12 Hannah Titus - Gaylord


Coach Marlene

AVC U16 - North

#17 Adonae Patton - Boyne City

#30 Alyssa Gray - Boyne City

#20 Gabriella Holbrook - Boyne City

#26 Olivia Jones - Gaylord

#31 Makayla Kozlowski - Gaylord

#32 Lauren Rigney - Gaylord

#33 Emily Kurncz - Gaylord

#35 Paige Morggenberg - Gaylord


Coach Shiela

AVC U16 - South

#27 Ava Snyder - Boyne City

#13 Katie Parker - Petoskey

#36 Gabby Jorgensen - Petoskey

#62 Ava Wells - Gaylord

#37 Hailey Van Horn - Boyne City

#56 Alexis Cadarette - Petoskey

#28 Sarah Simonis - Petoskey

#15 Chloe Lobes - Mancelona

#88 Josie Wilson - Boyne City


Practice Player:

#14 Leah Sulitis - Petoskey


Coach Hannah

AVC U18 - North

#39 Meryn Vrondran - East Jordan

#21 Baylee Bender - East Jordan

#51 Madison Keller - Petoskey

#61 Lila Bolden - Petoskey

#41 Eliana Michael - Boyne City

#64 Aubrey Burns - Boyne City

#49 Caroline Gilling - St. Marys

#52 Maddison Loper - Boyne Falls

#9 Jorgianna Bidwell - Grayling

#43 Claire Ranney - Harbor Springs

#10 Brooklyn Latuszek – Jo-Burg


Practice Player:

#48 Clover Hamilton - Gaylord


Coach Daryl

AVC U18 - South

#18 Hannah Fisher - Gaylord

#24 Madelynn Dipzinski - Gaylord

#47 Ariel Nguyen - Petoskey

#59 Mya Malkowski - Petoskey

#29 Makaela Steiner - Cheboygan

#50 Kai Hartson - Petoskey

#16 Ameilia Dunstan - Boyne City

#3 Mackenzie Robbins - Onaway

#25 Alyssa Sherman - East Jordan


Coach Kandys

Avalanche Volleyball Club 2021-2022

Spring Season


AVC U14 Blizzard - Champions Mt. Morris, MI  April 2022


AVC U14 Blizzard

#28 Sarah Simonis - Petoskey

#33 Jaidah Temple - Cheboygan

#53 Bailey Saxton - Petoskey

#56 Alexis Caderette - Petoskey

#57 Jayden Beebe - Petoskey

#58 Ella Giallombardo - Petoskey


Coach Hannah

AVC U16 Frost

#15 Chloe Lobes - Mancelona

#27 Ava Snyder – Boyne City

#29 Makaela Steiner - Cheboygan

#60 Hannah Fritsch - Boyne City

#48 Clover Hamilton - Gaylord St. Marys

#49 Caroline Gilling - Gaylord St. Marys

#59 Mya Malkowski - Petoskey

#53 Lia Trudeau - Petoskey


Coach Daryl

AVC U18 Lake Effect 

#1 Angel Zoulek - Kingsley

#18 Hannah Fisher - Gaylord

#24 Madelynn Dipzinski - Gaylord

#35 Alice Loper – Boyne Falls

#61 Lila Bolden - Petoskey

#51 Madison Keller - Petoskey

#50 Kai Hartson - Petoskey


Coach Kyle

Avalanche Volleyball Club 2021-2022

Season #6

AVC U15 - Champions West Branch, MI - January 2022

AVC U16 - "Semi-Finalist" Shoreline MLK Showdown Gold Bracket Club Division - January 2022

AVC U18 - "Semi-Finalist" Shoreline MLK Showdown Gold Bracket Premier Division- January 2022

AVC U14 - Champions West Branch, MI - January 2022

AVC U15 - Champions West Branch, MI - January 2022

AVC U14 - Champions West Bloomfield, MI - January 2022

AVC U14 - Champions Mt. Morris, MI - February 2022

AVC U18 - Lake Michigan Power League Club U18 Champions 2022

AVC U17 - Lake Michigan Power League Club U18 Runner-Ups 2022

AVC U15 - Champions West Branch, MI - March 2022

AVC U18 - Champions "The Shamrock Bash" Gaylord, MI - March 2022

AVC U15 - Champions "The Shamrock Bash" Gaylord, MI - March 2022

AVC U13

#42 Elle Wilson – Boyne City

#43 Sidney Bush – Boyne City

#44 Addy Burns – Boyne City

#45 Cora Howard - Petoskey

#46 Courtney Howard - Petoskey

#47 Josephine Kirkpatrick – East Jordan


Coach Kyle

AVC U14

#28 Sarah Simonis - Petoskey

#29 Makaela Steiner - Cheboygan

#30 Alyssa Gray – Boyne City

#23 Lily Snyder – East Jordan

#32 Aubree Daniel - Petoskey

#33 Jaidah Temple - Cheboygan

#34 Sydney Guerriero – East Jordan

#38 Emma Mittas - Petoskey

#40 Alexaundra Gofourth – Boyne City


Coach Tyla

AVC U15

#13 Katie Parker – Petoskey

#14 Leah Sulitis – Petoskey

#88 Josie Wilson – Boyne City

#62 Ava Wells - Gaylord

#15 Chloe Lobes - Mancelona

#16 Amelia Dunstan – Boyne City

#19 Kylee Hopp - Gaylord

#20 Jazmine Bancroft - Grayling

#22 Breanna Willis - Pellston

#27 Ava Snyder – Boyne City


Coach Shiela

Coach Hannah

AVC U16

#64 Aubrey Burns – Boyne City

#52 Maddison Loper – Boyne Falls

#25 Alyssa Sherman – East Jordan

#55 Elly Wilcox – Boyne City

#21 Baylee Bender – East Jordan

#9 Jorgianna Bidwell - Grayling

#10 Brooklyn Latuszek – Jo-Burg

#41 Eliana Michael – Boyne City

#8 Alynna Himebauch - Petoskey



Coach Daryl

AVC U17

#11 Abby Radulski - Gaylord

#17 Morgan Deming – Boyne City

#18 Hannah Fisher - Gaylord

#24 Madelynn Dipzinski - Gaylord

#3 Mackenzie Robbins - Onaway

#5 Quinn Cassidy – Harbor Springs

#6 Tabitha Sherard –Saint Ignace 

#7 Mya Collino - Cheboygan

#26 Amelia Spires - Mancelona

#35 Alice Loper – Boyne Falls


Coach Kandys

AVC U18

#31 Mallory Donakowski - Gaylord

#1 Angel Zoulek - Kingsley

#36 Violet Porter - Kalkaska

#2 Grace Morse - Pellston

#4 Grace Dawson – Boyne City

#37 Isabella Cosier – Boyne City

#39 Keni Ciesielski – Boyne City

#80 Haylee DePew - Gaylord

#54 Kyla Thater - Cheboygan

#89 Grace Lentz - Charlevoix



Coach Kyle

Coach Annabelle

Avalanche Volleyball Club 2020-2021

Season #5

AVC U14 - Champions West Branch, MI - January 2021


Season six was cancelled due to the COVID-19 Pandemic. Along with scheduling issues regarding our practice facilities, the decision was made by Avalanche Volleyball Club to end our 2020-2021 season. Thank you for your patience and we hope to see you all next year!

Avalanche Volleyball Club 2019-2020

Season #4

AVC U13 - Champions West Branch, MI - January 2020

AVC U16 - Champions Pellston, MI "Ice Box Dig" - January 2020

AVC U18 - Champions Holly, MI - January 2020

AVC U18 - Champions West Branch, MI - January 2020

AVC U16 - Champions Fife Lake, MI "The Frozen Forest" - February 2020

AVC U18 - Champions West Branch, MI "The Frozen Forest" - February 2020

AVC U18 - Champions Lansing, MI - February 2020

AVC U16 - "Semi-Finalists" Gold Bracket President's Day Challenge Detroit, MI - February 2020

AVC U18 - "Runner-Up" Silver Bracket Great Lakes Festival Detroit, MI - March 2020

AVC U18 - Champions Pellston, MI - March 2020

AVC U18

#2 Annabelle Seelye 'C'– Boyne City High School

#4 Grace Dawson – Boyne City High School

#11 Zoe Brodin 'C'– Charlevoix High School

#8 Hailey Dorey – Cheboygan High School

#36 Violet Porter – Kalkaska High School

#3 Lexi Sattler – Traverse City West High School

#1 Angel Zoulek – Grand Traverse Academy

#5 Kristin Brege – Rogers City High School

#7 Kylie Skrocki – East Jordan High School

#6 Evelyn Diller – East Jordan High School

#9 Madelyn Reece - East Jordan High School


Coach Kyle

Ast. Coach Tom

AVC U17

#28 Abby Zimmerman 'C'– Gaylord St. Mary’s

#99 Olivia Gerstenberger – Gaylord High School

#31 Mallory Donakowski 'C'– Gaylord High School

#42 Rahzi Welch 'C'– Gaylord High School

#32 Jordyn Drisbrow – Kalkaska High School

#30 Rebekah Campbell – Kalkaska High School

#15 Kylie Joles – Boyne City High School

#10 Sarah Sterling – Boyne City High School

#14 Avery Walsh – Boyne City High School

#83 Hailey Haynes - Petoskey High School


Coach Sheila

Ast. Coach Breanne

AVC U16

#98 Abby Radulski – Gaylord High School

#80 Haylee DePew – Gaylord High School

#40 Claire Scholten – Charlevoix High School

#76 Ana Haf – Charlevoix High School

#54 Kyla Thater – Cheboygan High School

#39 Keni Ciesielski 'C'– Boyne City High School

#37 Isabella Cosier 'C'– Boyne City High School​

#34 Alyvia Groh - Petoskey High School

Coach Jody

AVC GREY

#84 Maggi McHugh – Boyne City High School

#79 Braylyn Rincon – Boyne City High School

#78 Sawyer Cadarette – Boyne City Middle School

#17 Morgan Deming – Boyne City High School

#16 Addy Cosier - Boyne City High School

#27 Mckenna Silsbury – Gaylord High School

#12 Emma Gerstenberger – Gaylord Middle School

#51 Mackenzie Espinoza – Petoskey High School


Coach Kandys

Ast. Coach Randi

AVC BLUE

#25 Alyssa Sherman – East Jordan Middle School

#21 Baylee Bender – East Jordan Middle School

#19 Karlee Eaton – Charlevoix Middle School

#23 Addison Boop – Charlevoix Middle School

#33 Kylee Rice – Charlevoix Middle School

#24 Maddi Dipzinski – Gaylord High School

#18 Hannah Fisher'C' – Gaylord High School

#22 Faith May – Gaylord Middle School

#20 Emily Kanary 'C'– Grayling High School


Coach Jessi

AVC BLACK

#67 Claire Gorno - Gaylord Middle School

#70 Kylie Tuck -Grayling Middle School

#61 Kaylee Johnecheck – Boyne City High School

#64 Aubrey Burns – Boyne City Middle School

#68 Jayden Partello - Grayling Middle School

#63 Hadley Sheffler – Gaylord High School

#60 Sydney Oliver – Gaylord High School

#65 Payton Boguth – Gaylord Middle School

#66 Natalie Mazur – Gaylord Middle School

#35 Alice Loper - Boyne Falls High School


Coach Taryn

AVC U14

#49 Ava Tarsi 'C'– Boyne City Middle School

#41 Eliana Michael – Boyne City Middle School

#48 Meryn Vrondran – Boyne City Middle School

#43 Gabby Dunlap – Boyne City Middle School

#46 Maureen Hautz – Boyne City Middle School

#52 Maddison Loper – Boyne Falls Middle School

#44 Katie Cunningham – Charlevoix High School

#47 Brianna Ager – Boyne City Middle School

#45 Sammi Parkey – Home Schooled

#55 Elly Wilcox – Boyne City Middle School


Coach Daryl

AVC U13

#79 Braydin Noble 'C'– Boyne City Middle School

#88 Josie Wilson – Boyne City Middle School

#72 Mackenzie Smith – Boyne Falls Middle School

#77 Kali Raycraft – Boyne City Middle School

#82 Justice Wierciak – Gaylord Middle School

#62 Ava Wells – Gaylord Middle School

#75 Lilli Fenske 'C'– Boyne Falls Middle School

#71 Rhielynn Skrocki – East Jordan Middle School

#73 Kierra McDuffie – East Jordan Middle School


Coach Kyle

AVALANCHE VOLLEYBALL CLUB 2018-2019

Season #3

AVC U18 - 2019 Lake Michigan Club Power League "Runner-Ups" Grand Rapids, MI

AVC U18 - Champions (Silver Bracket) Great Lakes Spring Festival Detroit Area, MI

AVC U16 - Champions West Branch, MI - January 2019

AVC U16 - Champions Pellston, MI "Ice Box Dig" - January 2019

AVC U16 - Champions Holly, MI - January 2019

AVC U16 - Champions Mt. Morris, MI - February 2019

AVC U16 - Champions West Branch, MI - March 2019

AVC OC U17 - Champions West Branch, MI - February 2019

AVC OC U15 - Champions "Volley-By-The-Bay" Petoskey, MI - January 2019

AVC OC U15 - Champions "Shamrock Bash" Gaylord, MI - March 2019

AVC U14 - Champions "The Yeti Battle" East Jordan, MI - February 2019

AVC U14 - Champions Mt. Morris, MI - March 2019



AVC U14

  • #4 Gabby Dunlap - Boyne City 
  • #7 Sophie Bergquist - Boyne City 
  • #10 Anna Haf - Boyne City 
  • #11 Braylyn Rincon 'C' - Boyne City 
  • #12 Claire Scholten  'C'- Charlevoix 
  • #13 Ella Walsh - Boyne City 
  • #14 Adeline Cosier - Boyne City 
  • #15 Kyla Thater - Cheboygan 
  • #16 Eliana Michael - Boyne City 
  • #17 Alice Loper - Boyne City 
  • #18 Hannah Fisher - Gaylord 



Coach Daryl Michael

AVC U15

  • #1 Eden Vrondran 'C'- Boyne City 
  • #4 Sydney Veryser - Boyne City 
  • #5 Maggi McHugh - Boyne City 
  • #6 Evelyn Diller - East Jordan 
  • #7 Kylie Skrocki 'C'- East Jordan 
  • #8 Olivia Vollmer - Charlevoix 
  • #9 Kaylee Johnecheck - Boyne City 
  • #10 Savannah Hausler - Boyne City 
  • #11 Keni Ciesielski - Boyne City
  • #12 Grace Lentz 'C'- Charlevoix
  • #13 Isabella Cosier - Boyne City
  • # 14 Kyleigh McDuffie - East Jordan



AVC U16

  • #1 Avery Walsh - Boyne City
  • #2 Kaylie McKinley - Gaylord (St. Mary's)
  • #3 Abby Zimmerman  'C'- Gaylord (St. Mary's)
  • #6 Lizzi McHugh - Boyne City
  • #7 Kristin Brege 'C' - Rogers City
  • #8 Hailey Dorey 'C'- Cheboygan
  • #10 Sarah Sterling - Boyne City
  • #11 Rebekah Campbell - Kalkaska
  • #12 Avery Zipp - Charlevoix
  • #13 Isabel Sheldon - Mancelona
  • #14 Maddie Matthews - Boyne City
  • #15 Madelyn Reece - East Jordan


Coach Sheila Crandell

Coach Breanne Crandell

AVC U18

  • #1 Lauren Quinn - Gaylord
  • #2 Annabelle Seelye - Boyne City
  • #3 Jillian Cain - Boyne City
  • #4 Anna Quinn - Gaylord
  • #6 Brianna Matson - JoBurg Lewiston
  • #7 Jaden McCoy - East Jordan
  • #8 Gabby Musser - Boyne City
  • #11 Zoe Brodin - Charlevoix
  • #12 Madeline Malpass - East Jordan
  • #16 Ellie Loiselle - Charlevoix



Coach Kyle Crandell


AVC OC U15

  • #1 Mallory Donakowski - Gaylord
  • #2 Sydney Oliver - Gaylord
  • #3 Hadley Sheffler - Gaylord
  • #4 Emma Gerstenberger - Gaylord
  • #5 Hailey DePew - Gaylord
  • #7 Ruby Dobrzelewski 'C'- Gaylord
  • #8 Saturia Daykin - Gaylord
  • #9 Faith May - Gaylord
  • #11 Harmony Schram - Gaylord
  • #14 Olivia Gerstenberger 'C'- Gaylord




AVC OC U17

  • #1 Avery Jarski - Gaylord
  • #2 Ianna Molski 'C' - Gaylord
  • #4 Brynne Giallombardo - Gaylord
  • #5 Lizzy McClure - Gaylord
  • #8 Lauren Allen - Gaylord
  • #9 Morgan Monchilov - Gaylord
  • #10 Rahzi Welch 'C'- Gaylord
  • #14 Madison Marsack - Gaylord





Coach Jennifer Molski

AVALANCHE VOLLEYBALL CLUB 2017-2018

Season #2


AVC U14- CHAMPIONS "HOLLY, MI" FEBRUARY 2018

AVC U18- CHAMPIONS (B. BRACKET) "GREAT LAKES FESTIVAL" MARCH 2018

AVC U18- CHAMPIONS "MT. MORRIS" FEBRUARY 2018

Click this text to start editing. This block is a basic combination of a title and a paragraph. Use it to welcome visitors to your website, or explain a product or service without using an image. Try keeping the paragraph short and breaking off the text-only areas of your page to keep your website interesting to visitors.

AVC U14

#12 Kyleigh McDuffie, East Jordan

#2 Eden Vrondran, Boyne City

#8 Maggie McHugh, Boyne City

#11 Savannah Hausler, Boyne City

#9 Evelyn Diller, East Jordan

#7 Kylie Skrocki, East Jordan

#10 Grace Dawson, Boyne City

#1 Sydney Oliver, Gaylord (St. Mary's)



Learn More

AVC U15

#12 Olivia Gerstenberger, Gaylord

#9 Lia Iacoangeli, Petoskey

#7 Mia Krell, Boyne City

#5 Meghan Connaughton, Petoskey

#10 Sarah Sterling, Boyne City

#2 Avery Walsh, Boyne City

#13 Maddie Matthews, Boyne City

#8 Lizzi McHugh, Boyne City


Coach Sheila & Coach Breanne

Learn More

AVC U16

#13 Olivia Knitter, Boyne City

#7 Kylie Joles, Boyne City

#5 Molly Anderson, Petoskey

#3 Chelsey Coleman, Boyne City

#4 Laurel Book, Boyne City

#1 Haley Gray, Boyne City

#12 Alyvia Groh, Petoskey

#9 Hiilani Nahinus, Petoskey


Coach Adrian & Coach Maddy

Coach Dan & Scott

Learn More

AVC U18

#10 Julia Sherman, East Jordan

#2 Annabelle Seelye, Boyne City

#6 Grace Laurence, Gaylord

#3 Jillian Cain, Boyne City

#8 Gabrielle Musser, Boyne City

#16 Ellie Louiselle, Charlevoix

#12 Madeline Malpass, East Jordan

#7 Jaden McCoy, East Jordan


Coach Kyle

Learn More

Avalanche Volleyball Club 2016-2017

Inaugural Season


AVC U18

Kelsey Hubbard - Boyne City High School

Annabelle Seelye - Boyne City High School

Jillian Cain - Boyne City High School

Kylie Joles - Boyne City High School

Cora Hauger - Boyne City High School

Grace Laurence - Gaylord High School

Katie McHugh - Boyne City High School

Gabby Musser - Boyne City High School

Alivea Beebe - Boyne City High School

Julia Sherman - East Jordan High School

Josee Behling - Boyne City High School